Läxhjälp för barn och ungdomar Höj elevernas betyg
 

Utvärdering/ resultat, läsåret 2008/2009 

Utvärdering/ resultat av stiftelsen Läxhjälpens verksamhet under läsåret 2008/2009:

Elevgrupperna

Under läsåret 2008/2009 har totalt 150 elever fått regelbunden läxhjälp två gånger i veckan. Starter i de 10 olika grupperna/ områdena har skett under hela läsåret – två grupper i september, två grupper i oktober, tre grupper i januari, en grupp i februari och två grupper först i början av april.

Stiftelsen Läxhjälpens målgrupp är högstadieelever i 8:an och 9:an som ligger på betyget Icke Godkänt eller på gränsen till Icke Godkänt i ett eller flera kärnämnen; matematik, svenska, engelska. Lärarna på resp. skola tar i samarbete med oss ut elever utifrån målgruppen.

Anledningen till att eleverna behöver läxhjälp kan variera. En del elever är motiverade och studievana från början, men behöver stöd pga språket eller att de missat andra förkunskaper då de nyligen kommit till Sverige, andra saknar stöd eller studiero hemma. Andra har svårt med koncentrationen och behöver mer enskild hjälp, en del har låg motivation, en del är lite ”struliga” och andra blyga och som inte vågar fråga/ prata i klassrummet, men här tar plats på ett annat sätt eftersom det är en sådan liten grupp. Varje läxhjälpare ansvarar för 5 elever var och kontrakt och studieplan skrivs med varje elev.

Resultat

Den utvärdering som gjorts i juni 2009 gällande Läxhjälpen under läsåret 2008/2009 visar mycket positiva resultat:

·          98 % av eleverna har höjt sina betyg, höjningar har gjorts från 1 ämne till hela 12 ämnen.

·          I snitt har eleverna höjt sina betyg i 5,3 ämnen/ elev.

·          De ämnen som främst har höjts är kärnämnena matte och svenska samt SO och även NO-ämnena.

·          Höjningar har gjorts från Icke Godkänt till Godkänt och även i några fall från Icke Godkänt till Väl Godkänt.

·          Av de elever som gick i årskurs nio, 40% av våra elever, börjar nu samtliga elever gymnasiet till hösten.

·          Ca 95 % av dem startar gymnasieskolans nationella program. Resterande antal elever, just nu inte klart då flera av eleverna läser upp ytterligare ämnen på sommarskolan, börjar gymnasieskolans sk. IV-program. Lärare och rektorer vittnar om att förutsättningarna för att eleverna ska klara fortsatta gymnasiestudier har ökat markant.

Närvaro

Gemensamt för alla läxhjälpsgrupper är att närvaron på våra kontrakterade elever är mycket hög. Med undantag från allra första början när det behövdes ett par telefonsamtal/ sms/ samtal från läxhjälparna för att få eleverna att förstå att de hade en plats, att läxhjälparen faktiskt satt och väntade på just honom/henne.

De flesta elever sitter kvar och jobbar i hela tre, timmar per kväll, alltså det dubbla än vad som är överenskommet i kontraktet. Smörgås, juice och frukt har därför ordnats. Några elever har under perioden blivit avstängda då de inte följt överenskommelser om närvaro eller uppträdande enl. kontraktet. Detta har skett i samråd med skolan och ny elev har fått en plats.

Såhär tycker eleverna 

Ryktet bland eleverna på skolorna är att Läxhjälpen är något jättebra och att platserna är åtråvärda. Eleverna skattar, enl. en skriftlig enkät/utvärdering, Läxhjälpens verksamhet högt. Vi kan i enkätsvaren och även i avstämningen/ utvärderingen med lärarna/ skolan se att, ju längre eleverna deltagit i läxhjälpen, ju mer positiva är de till läxhjälpen och ju mer har de höjt sina betyg, ökat sin självtändighet och sina framsteg.

På frågorna i den skriftliga enkäten har eleverna från alla grupperna sammantaget svarat enl. nedan:

Har Läxhjälpen hjälpt dig i dina studier?

70% av eleverna svarat ’Ja, jättemycket’, 28% ’Ja, ganska mycket’, 2% ’Sådär’ och 0% ’Nej, inte alls’

Hur tycker du att kontakten med din läxhjälpare har fungerat?

70% av eleverna svarat ’Mycket bra’, 29% ’Bra!’, 1% ’Ok’, 0% ’Mindre bra’ och

0% ’Dåligt’

Hur tycker du att Läxhjälpen (helheten) har fungerat?

81% av eleverna svarat ’Mycket bra’, 19% ’Bra!’, 2% ’Ok’, 0% ’Mindre bra’ och

0% ’Dåligt’

Är du nöjd med din egen insats?

54% av eleverna svarat ’Ja, jättemycket’, 49% ’Ja, ganska mycket’, 3% ’Sådär’ och 0% ’Nej, inte alls’

Skulle du rekommendera Läxhjälpen till någon du känner? Skala 1-10, där 10 är ’Ja, absolut!’ och 0 är ’Nej inte alls’. Här svarar 80% 10-9 och 20% 8-7.
 
 
Vad tycker du har varit bra med Läxhjälpen? Några av kommentarerna/ citaten:

Allt har varit bra! Läxhjälparna har hjälpt oss jättemycket och varit där för oss 100%. Jag hinner göra mina läxor här. Det är lugn och ro här. Här kan jag koncentrera mig. Läxhjälparna har alltid tid och de förklarar så bra! Läxhjälparna är snälla och duktiga. Läxhjälparna delar med sig kunskaperna.

Här får jag mer hjälp än hemma. Det är bra med reglerna. Jag har lärt mig bättre hur jag ska plugga. Nu läser jag läxor, det gjorde jag nästan inte alls förut. Att jag får hjälp på svenska. Allt har varit bra, läxhjälparna, eleverna, nya vänner! Allt, för det har varit så kul. Bra med egen mentor! Läxhjälparna är bäst och trivseln, helt enkelt allt har varit bra. Allt har varit bra, för jag har lyckats med det jag kom för. Får hjälp att förstå uppgifter som man själv inte skulle klara av. Jag har utvecklats. Jättebra mattehjälp!

Jag tackar min läxhjälpare mycket! De förklarar så bra och frågar om man behöver hjälp. Att man får den hjälp man behöver. Att jag skötte mig och har kämpat mycket bra. Fått mer och bra förklaringar här. De förklarar tills jag förstår, de ger inte upp. Jag har nått mina mål. Vi har väldigt roligt. Allt är perfekt. Plugga utan att bli störd.

Jag har fixat mina IG:n. De förklarar mycket bra, de är så snälla och hjälpsamma. Att man får hjälp med de ämnen man har svårt med och att vi arbetar tillsammans. Jag förstår texter bättre. Man lär sig arbeta på olika sätt. Man får arbetsro. Jättebra hjälp och lätt att koncentrera sig. All hjälp och sammanhållningen mellan läxhjälparna och elever

Har du förslag på vad som skulle kunna göras bättre och annorlunda?

Längre läxhjälpstid och fler mackor. Kaffe, för att hålla oss pigga! Mer fika. Mer mat. Ännu fler läxhjälpare. Läxhjälp i gymnasiet också. Ibland ska läxhjälparna vara strängare. Inget behöver ändras. Jag tycker att vi ska ha datorer. Kunde inte bli bättre. Att jag ska sitta still och bara fokusera på de uppgifter jag måste göra. Att ni hämtar fler studenter som kan hjälpa ännu fler.

 


Bättre resultat i skolan

Webb från Devello Om cookies